Jak funguje fotovoltaika?

Samotný fotovoltaický jev spočívá v tom, že v polovodičových materiálech (jako jsou křemík, germanium nebo měďný indium galium diselenid) dochází ke vzniku elektronů, když jsou osvětleny slunečním zářením.

Sluneční světlo, které má fotonovou energii, uvolňuje elektrony z vazeb atomů v polovodiči, čímž se vytváří volné elektrony a kladné mezery.

Tyto volné elektrony a mezery se pohybují různými směry pod vlivem elektrického pole, které je vytvořeno mezi jednotlivými vrstvami solárního panelu.

Aby bylo možné tyto volné elektrony zachytit a využít jako elektrickou energii, jsou v solárních panelech vytvořeny speciální p-n přechody.

Tyto přechody spojují dvě vrstvy polovodičového materiálu s opačnými typy vodivosti (jeden materiál má více elektronů, druhý méně elektronů).

Tím se vytvoří elektrické pole, které umožňuje zachytit volné elektrony a přenést je k elektrodám, což vytváří elektrický proud.

Jak funguje fotovoltaika

Fotovoltaický panel se skládá z mnoha solárních článků, které jsou propojeny a zabudovány do modulu.

Tyto moduly jsou pak dále propojeny k vytvoření solárního panelu s určitým výkonem.

Solární panely jsou pak instalovány na střechách budov, na pozemcích, ve stínících zařízeních nebo na plovoucích zařízeních na vodě.

Fotovoltaické systémy jsou často propojeny s bateriemi, které ukládají energii pro použití v době, kdy není slunce k dispozici (např. v noci).

Tento proces zahrnuje několik kroků, jako je konverze stejnosměrného proudu, který vyrábí fotovoltaický panel, na střídavý proud. Ten může být použit pro spotřebu v obytných domech nebo průmyslových budovách.

Jak funguje fotovoltaika

Celkově lze říci, že fotovoltaika je čistá a udržitelná technologie, která umožňuje využití slunečního záření k výrobě elektřiny.

Díky vysokým cenám elektřiny je fotovoltaická elektrárna velmi výhodná a v kombinaci s bateriemi činí domácnost nezávislou na cenách energií na globálních trzích.

Chcete se stát jednou z takto nezávislých domácností? 

Stačí vyplnit formulář s nezávaznou poptávkou zde >>

Zajímá vás více článků?

Podívejte se na další podobné články, ve kterých najdete tipy a rady v oblasti energetitky.

Kontaktujte nás přes formulář a odpovíme vám do 1 pracovního dne.

Souhlasím se zásadami zpracování osobních údajů.

Obchodní podmínky a ochrana osobních údajů.

Jsme součástí holdingu Channel Partners holding, s.r.o.

IČ: 14109689, DIČ: CZ14109689

Sídlo
Poděbradská 88/55, Hloubětín (Praha 9), 198 00 Praha

Spisová značka
C 360696/MSPH Městský soud v Praze