Jaká má fotovoltaika rizika?

Hrozí požár fotovoltaiky? Jak mu případně předejít a jaká jsou u fotovoltaiky další rizika?

Fotovoltaické panely jsou velmi populární zdroj obnovitelné energie, kterým můžete snížit své náklady na elektřinu a přispět k ochraně životního prostředí. Vzhledem k tomu, že se však tato technologie stává stále používanější, spousta lidí se ptá, zda existuje riziko požáru spojené s instalací solárních panelů.

Je to rozhodně dobrá otázka, na kterou zní odpověď bohužel ano. Existuje určité riziko požáru spojené s fotovoltaickými panely, zejména v případech, kdy jsou nainstalovány neodborně a/nebo jsou používány nekvalitní komponenty. Víme však o několika způsobech, jak u fotovoltaiky riziko požáru minimalizovat.

fotovoltaika rizika

Proč může vzniknout požár?

Existují různé faktory, které mohou přispět k vzniku požáru spojeného s fotovoltaickými panely. Například:

  • Špatná instalace – nekvalitní instalace fotovoltaických panelů může způsobit tepelné namáhání na vodičích, což může vést k jejich přetížení a následnému požáru.
  • Koroze – koroze kovových komponentů panelů jako jsou jejich držáky nebo kabelové svorky, může vést ke snížené odolnosti proti mechanickému poškození a potenciálnímu zkratu, což zvyšuje riziko požáru.
  • Porucha elektrického zařízení – poruchy v elektrickém zařízení mohou také způsobit přetížení a požár, zejména pokud jsou použity méně kvalitní komponenty.

Jak tomu předejít?

Aby se minimalizovalo riziko požáru, je důležité zajistit správnou instalaci a údržbu fotovoltaických panelů. Uveďme si pár tipů, které vám mohou pomoci:

  • Vždy si najměte licencovaného elektrotechnika, který vám pomůže s instalací panelů. Je důležité, aby byly odborně nainstalovány a propojeny s vaším elektroinstalačním systémem, aby se zabránilo jakýmkoli poruchám.
  • Používejte kvalitní komponenty. Investice do kvalitního materiálu pomůže k tomu, že vaše fotovoltaické panely budou méně náchylné k poškození a nebudou zdrojem zkratu a požáru.
  • Pravidelně kontrolujte své solární panely a elektroinstalaci. Zajistěte, aby se vaše fotovoltaické panely pravidelně kontrolovaly a udržovaly, aby se zabránilo případným poruchám.
fotovoltaika rizika
  • Zkontrolujte, zda Vaše pojištění domova pokrývá poškození způsobené požárem v souvislosti s vašimi fotovoltaickými panely. Většina pojišťovacích společností už v dnešní době nabízí speciální pojištění pro majitele fotovoltaických panelů.
  • Neinstalujte své panely na místech, kde by mohly být náchylné k požárům. Například pokud jsou vaše panely umístěny v blízkosti stromů, je důležité zajistit, aby nebyly v kontaktu s větvemi a listy, které by mohly být zdrojem požáru.
  • Pracujte s profesionálními a spolehlivými firmami, které mají zkušenosti s instalací fotovoltaických panelů. Důvěřujte odborníkům, kteří se na tento obor specializují a mají všechny potřebné certifikáty a povolení.

Pro nás ve společnosti Energoma.cz je bezpečnost na prvním místě. Máme své fotovoltaické panely monitorované na dálku a pokud zjistíme jakýkoliv problém, okamžitě vysíláme technika, aby toto riziko minimalizoval.

Chceme, aby byla instalace fotovoltaických panelů bezpečná pro každého a aby každý mohl těžit z výhod této úžasné technologie.

Zajímá vás více článků?

Podívejte se na další podobné články, ve kterých najdete tipy a rady v oblasti energetitky.

Kontaktujte nás přes formulář a odpovíme vám do 1 pracovního dne.

Souhlasím se zásadami zpracování osobních údajů.

Obchodní podmínky a ochrana osobních údajů.

Jsme součástí holdingu Channel Partners holding, s.r.o.

IČ: 14109689, DIČ: CZ14109689

Sídlo
Poděbradská 88/55, Hloubětín (Praha 9), 198 00 Praha

Spisová značka
C 360696/MSPH Městský soud v Praze